Regulamin Mariny Hel zarządzanej przez Zarząd Portu Morskiego Hel Sp. z o.o.

REGULAMIN MARINY HEL

zarządzanej przez Zarząd Portu Morskiego Hel Sp. z o.o.

§1

POSTANOWIENIA OGÓLNE

  1. Niniejszy Regulamin obowiązuje na terenie Mariny Hel. Wejście lub wpłynięcie na teren Mariny lub korzystanie z jej usług oznacza zaakceptowanie niniejszego regulaminu oraz aktualnie obowiązującego cennika. Zasady Regulaminu obowiązują wszystkie osoby przez cały okres przebywania na terenie Mariny.
  2. Marina Hel jest częścią Portu Morskiego Hel.
  3. Marina jest przeznaczona do cumowania jednostek pływających (zwanych dalej: Jednostką) posiadających ważne wymagane przepisami prawa dokumenty bezpieczeństwa, rejestrowe i aktualne ubezpieczenie Jednostki.

§2

ZASADY POSTOJU W MARINIE

  1. Załogi Jednostek zobowiązane są do informowania Bosmana Mariny o każdym wpłynięciu oraz wypłynięciu Jednostki przy użyciu telefonu na numer 605-727-070, (58) 6750-808, radiotelefonu (kanał wywoławczy 10), czy też bezpośrednio w biurze Mariny.
  2. Miejsce postoju Jednostki wyznacza Bosman Mariny.
  3. Miejsce postoju przydzielone Jednostce nie jest miejscem stałym. Na polecenie Bosmana Mariny załoga zobowiązana jest do niezwłocznego przecumowania Jednostki na wskazane miejsce postoju lub opuszczenia terenu Mariny.
  4. W przypadku braku kontaktu z załogą lub niezastosowania się do poleceń lub łamania postanowień regulaminu, Bosman Mariny może dokonać na koszt i ryzyko armatora, zastępczego przecumowania Jednostki w inne miejsce lub nakazać opuszczenie Mariny bez możliwości powtórnego zawinięcia.
  5. Nie zezwala się na przybijanie do pomostów pływających Mariny Jednostek, które poprzez swoje gabaryty oraz właściwości manewrowe, mogłyby stanowić zagrożenie dla konstrukcji pomostów Mariny oraz innych Jednostek.
  6. Jednostka pływająca zobowiązana jest do stosowania bezpiecznych sposobów cumowania, zapewniających bezpieczeństwo innych jednostek pływających, innych Użytkowników i urządzeń cumowniczych.
  7. Każdy Użytkownik Jednostki, która cumuje na terenie Mariny zobowiązany jest na wezwanie do przedstawienia Bosmanowi Mariny, aktualnych i ważnych dokumentów jednostki oraz uprawniających do śródlądowej/morskiej żeglugi oraz poświadczających prawidłowy stan techniczny jednostki wydawanych przez organ upoważniony do wydawania takich dokumentów.
  8. Jednostki, których armatorzy nie przedstawią dokumentów potwierdzających stan techniczny oraz nie spełniają określonych przepisami prawa wymagań bezpieczeństwa, stwarzając zagrożenie, mogą otrzymać zakaz wypłynięcia lub nakaz opuszczenia Mariny bez możliwości powtórnego zawinięcia.
  9. O pozostawieniu Jednostki bez dozoru załogi na czas powyżej 24h należy poinformować Bosmana Mariny i pozostawić kontakt telefoniczny.

§3

TEREN MARINY

  1. Na terenie Mariny mogą przebywać armatorzy i załogi Jednostek cumujących w Marinie.
  2. Liczba miejsc dostępnych dla Jednostek jest ograniczona. W przypadku braku wolnych miejsc postojowych na dany rodzaj postoju, Bosman Mariny ma prawo odmówić zgody na cumowanie Jednostki lub przedłużenie postoju i wskazać miejsce postoju poza Mariną.
  3. Na terenie Mariny znajduje się system monitoringu wizyjnego wraz z zapisem.
  4. Nagrania z kamer mogą być podstawą do pociągnięcia do odpowiedzialności armatorów i innych osób przebywających na terenie Mariny, które nie stosują się do Regulaminu lub poleceń obsługi Mariny.
  5. Zarząd Portu nie zapewnia ochrony i dozoru Jednostek cumujących na terenie Mariny, a w konsekwencji nie odpowiada za szkody powstałe w i na Jednostkach, ich wyposażeniu, czy mieniu załogi.

§4

OPŁATY

  1. Wszelkie formalności związane z postojem Jednostek w Marinie oraz opłaty należy regulować u Bosmana Mariny niezwłocznie po zacumowaniu.
  2. Wysokość opłat za postój i usługi na terenie Mariny reguluje Cennik usług portowych świadczonych przez Zarząd Portu Morskiego Hel Sp. z o.o. zwany dalej Cennikiem.
  3. Opłaty za postój w Marinie dokonywane są według następujących zasad:
    a) opłaty za postój wnosi się z góry i wyliczane są na podstawie zadeklarowanego czasu postoju,
    b) w przypadku kiedy Jednostka korzysta z postoju przez czas dłuższy niż ten, który został zadeklarowany i za który została wniesiona opłata, niezwłocznie powinna zostać uiszczona dopłata za dodatkową liczbę dni,
  4. W Marinie nie mogą cumować Jednostki, których armatorzy(osoby/podmioty) są dłużnikami Zarządu Portu Morskiego Hel Sp. z o.o. z tytułu postoju Jednostki,
  5. Jednostka cumująca w Marinie, która nie reguluje na czas zobowiązań finansowych wynikających z tytułu postoju i korzystania z mediów na terenie Mariny,  od dnia przekroczenia terminu zapłaty traci wszystkie przyznane zniżki oraz nie może korzystać z mediów.

§5

PRZEPISY PORZĄDKOWE I ODPOWIEDZIALNOŚĆ

  1. Zabronione jest wykonywanie wszelkich czynności mogących zanieczyścić środowisko naturalne lub stwarzać inne zagrożenie dla ludzi, zwierząt lub mienia, w szczególności:

a) wyrzucanie wszelkich odpadów za burtę Jednostki niezależnie od ich formy,
b) palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i zażywanie środków odurzających,
c) jakiekolwiek ingerowanie w infrastrukturę Mariny oraz korzystanie z urządzeń cumowniczych i wyposażenia  niezgodnie z ich przeznaczeniem,
d) przelewanie olejów napędowych, benzyny i korzystanie z substancji chemicznych w sposób umożliwiający przedostanie się zanieczyszczeń do środowiska,
e) wykonywanie wszelkich prac remontowych na Jednostkach na wodzie oraz nabrzeżu bez zgody Zarządu Portu,
f) wleczenie kotwic i używanie głośnych sygnałów dźwiękowych,
g) skakanie do wody, nurkowanie oraz kąpiel w obrębie Mariny,
h) wchodzenie na pokład bez zgody dysponenta Jednostki,
i) stawianie żagli na terenie Mariny,
j) łowienie ryb na terenie Mariny,
k) przebywanie dzieci do lat 15 bez opieki osób dorosłych,
l) mycie jednostek wodą pitną z pomostu,
m) poruszanie się po akwenie Mariny z prędkością > 3 węzłów
n) rozpalanie ognisk, grilla, używanie otwartego ognia,

  1. W Marinie zwierzęta mogą przebywać wyłącznie pod opieką właścicieli na zasadach wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów.
  2. Załogi Jednostek zobowiązane są do przestrzegania przepisów przeciwpożarowych.
  3. Osoby do 15 roku życia przebywające na pomostach pływających zobowiązane są do noszenia kamizelek asekuracyjnych.
  4. Na wezwanie pracowników Mariny, każda jednostka obowiązana jest zatrzymać się i dobić do wskazanego miejsca.
  5. Za szkody powstałe na Jednostkach, ich wyposażeniu czy mieniu załogi Marina nie odpowiada. Zaleca się prowadzenie wacht oraz ubezpieczenie Jednostek.
  6. Za szkody powstałe w wyposażeniu Mariny, innych Jednostek Użytkowników lub za zanieczyszczenia środowiska wyrządzone przez członków załogi lub armatora odpowiada armator jednostki, który je spowodował, według protokołu szkód lub/i notatek służbowych pracowników Mariny.
  7. Na terenie Mariny Hel obowiązuje cisza nocna w godzinach od 22.00 do 6.00.

 

§6

PRZEPISY KOŃCOWE

  1. Wszyscy przebywający na terenie Mariny zobowiązani są do przestrzegania niniejszego Regulaminu oraz poleceń wydawanych przez Bosmanów Mariny.
  2. W przypadku łamania Regulaminu i innych obowiązujących przepisów, uprawnionymi do interwencji są Bosmani Mariny oraz odpowiednie służby, w szczególności: Policja, Straż Miejska, Inspekcja Morska, Kapitanat Portu, Straż Graniczna, celem przywrócenia stanu zgodnego z prawem oraz ukarania winnych naruszenia przepisów.
  3. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie mają zastosowanie obowiązujące przepisy prawa, w tym międzynarodowe przepisy o zapobieganiu zanieczyszczeniom na morzu „Konwencja Marpol 73/78, „Konwencja Helsinki 74”, Zarządzenie Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni – Przepisy portowe oraz inne przepisy porządkowe wydane na podstawie ustawy z dnia 21 marca 1991r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej i ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim oraz przepisy Regulaminu Portu Hel.
  4. Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

Hel,  9 sierpnia 2021 r.

Zarząd Portu Morskiego Hel
Sp. z o.o.

POBIERZ:
Regulamin Mariny Hel (pdf)

Print Friendly, PDF & Email