Przetarg pisemny otwarty na dostawę i montaż na budynku instalacji fotowoltaicznej 49,14 kW.

Zarząd Portu Morskiego Hel Sp. z o.o.
ul. Kuracyjna 1, 84-150 Hel
telefon: (58) 6750 150

ogłasza
PRZETARG PISEMNY OTWARTY

prowadzony w trybie art. 701 – 705 kodeksu cywilnego

na dostawę i montaż na budynku instalacji fotowoltaicznej 49,14 kW.


Nazwa i adres Organizatora / Zamawiającego:

Zarząd Portu Morskiego Hel Sp. z o.o., ul. Kuracyjna 1, 84-150 Hel, 
NIP 587-020-06-71
telefon: +48 58 6750150
e-mail: porthel@home.pl
www.porthel.home.pl

1. Opis przedmiotu przetargu:

Dostawa i montaż na budynku instalacji fotowoltaicznej 49,14 kW zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia.

2. Termin wykonania zamówienia:

15 grudnia 2021 r.

3. Osoba do kontaktów z oferentami:

Zbigniew Rydz, telefon: 601 654 769

4. Miejsce i termin składania ofert:

Oferty należy składać w siedzibie Organizatora, ul. Kuracyjna 1, 84-150 Hel.

Termin składania ofert upływa w dniu 07.10.2021 r. o godz. 1030. Oferty otrzymane przez Organizatora przetargu po tym terminie zostaną zwrócone bez otwierania.

Komisyjne otwarcie ofert odbędzie się w dniu 07.10.2021 r. o godz. 1100 w siedzibie Organizatora przetargu tj.: ul. Kuracyjna 1, 84-150 Hel.

5. Warunki uczestnictwa:

W przetargu mogą wziąć udział podmioty, które spełniają warunki zapisane w Regulaminie przetargu:

  1. posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie,
  2. dysponują potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonania zamówienia,
  3. znajdują się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia.

Potwierdzenie spełnienia tych warunków przez Wykonawcę nastąpi poprzez złożenie stosownych oświadczeń i dokumentów wymienionych w Regulaminie Przetargu. Przy dokonaniu oceny spełnienia wymaganych warunków Organizator przetargu będzie kierował się regułą: „spełnia” albo „nie spełnia”

6. Kryteria oceny ofert:

a) cena ofertowa brutto – 80%
b) gwarancja wykonawcy – 20%

Ogłoszenie, regulamin przetargu wraz z załącznikami można pobrać ze strony internetowej Zarządu Portu Morskiego Hel Sp. z o.o. (www.porthel.home.pl ) albo w Sekretariacie Spółki, w godzinach 800-1400.


Prezes Zarządu

Joanna Kosińska       


ZAŁĄCZNIKI DO POBRANIA:

Ogłoszenie
Załącznik nr 1 – Regulamin przetargu (zaktualizowany na dzień 22.09.2021 r.)
Załącznik nr 2 – Formularz oferty
Załącznik nr 3 – Oświadczenie wykonawcy
Załącznik nr 4 – Wzór umowy
Załącznik nr 5 – Opis przedmiotu zamówienia
Załącznik nr 6 – Koncepcja rozmieszczenia modułów fotowoltaicznych


Zawiadamiamy, iż w dniu 30.09.2021 r. wpłynęły pisemne zapytania i wniosek firmy o treści:

Zapytanie oferenta  nr 1

odnośnie punktu 11 Opisu przedmiotu zamówienia- jakie uprawienia są wymagane w celu kierowania robotami?
Jakie elementy powinien zawierać wykaz urządzeń technicznych (paragraf 7 punkt 7 Regulaminu). 


Organizator przetargu odpowiada

Jedyne osoby z określonymi uprawnieniami do realizacji inwestycji opisane zostały w §5:

„dysponuje osobami zdolnymi do wykonania zamówienia, które będą uczestniczyć w wykonaniu zamówienia. Przez osoby zdolne do wykonania zamówienia rozumie się :

Min. 1 osobę posiadającą uprawnienia UDT – urzędu dozoru technicznego w zakresie odnawialnych źródeł energii

Min. 1 osobę posiadającą ważne uprawnienia SEP lub SPE:  G1 E i D  w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu, kontrolno-pomiarowym dla instalacji, urządzeń i sieci elektroenergetycznych na Stanowisku Dozoru i Eksploatacji.”

Wykonawca posiadający wymagane doświadczenie opisane w §5  „wykonał roboty budowlane na terenie zakładu przemysłowego o wartości min. 150 000,00 (sto pięćdziesiąt tysięcy 00/100) złotych netto” jest wystarczającym do stwierdzenia, iż posiada odpowiednią kadrę do kierowania robotami.

Wykaz podstawowych urządzeń technicznych wraz z kartami technicznymi oraz certyfikatami spełniające wymogi zawarte w opisie przedmiotu zamówienia, tj.:  danych modułu fotowoltaicznego oraz falownika.


Wniosek oferenta o zmianę zapisów Regulaminu Przetargu Pisemnego Otwartego

Interpretacja art. 116 ustawy Prawo zamówień publicznych z dnia 11 września 2019 r. (Dz.U. z 2019 r., poz. 2019) mówi, iż aby zweryfikować zdolność wykonawców do należytej realizacji przedmiotu zamówienia, wystarczy wymaganie doświadczenia w realizacji umów podobnych lub zbliżonych zakresem do tej, która ma być realizowana po udzieleniu zamówienia publicznego (KIO 80/13; KIO/UZP 1379/09).

Ponadto roboty budowlane polegające na montażu urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW są zwolnione z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Warunek robót budowlanych nie jest kompatybilny z przedmiotem zamówienia oraz nie jest adekwatny do przedmiotu umowy. Firma z branży fotowoltaicznej nie musi być firmą budowlaną.

Wobec powyższego, zwracamy się z prośbą o zmianę zapisów Regulaminu Przetargu Pisemnego Otwartego w tym zakresie na takie, które dają możliwość przystąpienia Wykonawcom posiadającym zdolność techniczną lub zawodową w zakresie adekwatnym do przedmiotu zamówienia.


Zapytanie oferenta nr 2

Paragraf 5 podpunkt 1: jak definiowane jest środowisko bezpośrednio narażone na zasolenie?


Organizator przetargu odpowiada na wniosek i zapytanie nr 2:

Przetarg prowadzony jest w trybie  art. 701 – 705 kodeksu cywilnego a nie na podstawie przepisów Prawa Zamówień Publicznych.

Roboty objęte przedmiotem przetargu są niewątpliwie robotami budowlanymi w rozumieniu Prawa Budowlanego, fakt, iż nie podlegają one obowiązkowi uzyskania pozwolenia na budowę czy też zgłoszenia wykonania robót budowlanych nie powoduje, że przestają być robotami budowlanymi. Z ustawy Prawo Budowlane (Dz. U. z 2020, poz. 1333, tj. z 2020.08.03)  wynikają inne obowiązki związane z realizacją tego rodzaju robót budowlanych a mianowicie art. 29 ust. 4 pkt 3 lit c nakłada obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych projektu urządzeń fotowoltaicznych oraz zawiadomieniu organów Państwowej Straży Pożarnej o którym mowa w art.56 ust.1a Prawa Budowlanego.

Zgodnie z treścią Regulaminu przetargu Organizator wymaga doświadczenia opisanego w  paragrafie 5 Regulaminu przetargu.
Opisane w paragrafie 5 doświadczenie wprost pokrywa się ze specyficznymi warunkami lokalizacji, typu oraz ingerencji w obiekt budowlany, tj.:

  1. Przedmiotem inwestycji jest instalacja fotowoltaiczna, która to zbieżna jest z wymaganym doświadczeniem opisanym w paragrafie 5 ust. 1 pkt.1: „zrealizował w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, trzy instalacje fotowoltaiczne o mocy nie mniejszej niż 29 kW każda, w tym co najmniej jedna o mocy nie mniejszej niż 49 kW”.
  2. Kolejna sprawa to lokalizacja inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie akwenu wodnego o znacznym stopniu zasolenia opisanym w paragrafie 5 ust. 1. pkt. 1: ”zrealizował w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, co najmniej dwie roboty obejmujące wykonanie konstrukcji stalowej lub montaż elementów stalowych   w środowisku narażonym na działanie chlorków (zasolenie).
  3. Ostatnia rzecz to istota wymaganych referencji – ingerencja w pokrycie dachowe obiektu budowlanego: „wykonał roboty budowlane na terenie zakładu przemysłowego o wartości min. 150 000,00 (sto pięćdziesiąt tysięcy 00/100 ) złotych netto” – jednocześnie zaprezentowana wartość jest zbliżona do wartości rynkowej instalacji fotowoltaicznej o podobnej mocy.

W związku z powyższym Zamawiający nie zmienia postanowień Regulaminu.

Prezes Zarządu
Joanna Kosińska


Zawiadamiamy, iż w dniu 28.09.2021 r. wpłynęło pisemne zapytanie firmy o treści:

1. Dot. REGULAMINU – par. 6 art. 2 pkt 1:

Czy roboty budowlane opisane w myślniku drugim oznaczają roboty w świetle prawa budowlanego czy możemy wykazać tutaj montaż instalacji fotowoltaicznych?

Organizator przetargu odpowiada:

Roboty budowlane opisane we wskazanym punkcie to roboty w świetle prawa budowlanego.

2. Dot. REGULAMINU par. 6 art. 2 pkt 1, myślnik pierwszy:

W jaki sposób udokumentować wykonanie robót na konstrukcjach stalowych oraz jak udokumentować, że są zamontowane w środowisku narażonym na zasolenie.

(Mamy sporo instalacji zamontowanych w miejscowościach nadmorskich, czy wystarczy wskazać miejscowość instalacji dla spełnienia tego kryterium?)

Organizator przetargu odpowiada:

Należy przedstawić referencje potwierdzające doświadczenie w środowisku bezpośrednio narażonym na zasolenie. Zamawiający oceni spełnienie wymaganego doświadczenia na etapie oceny ofert.

3. Dot. REGULAMINU par. 6 art. 2 pkt 2:

– czy osoby, które wskażemy jako posiadające wymagane uprawnienia muszą być związane z Wykonawcą konkretnym typem umowy tj. umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło czy podwykonawstwo? Czy może to być jedna osoba posiadająca wszystkie wymagane uprawnienia czy wymagacie Państwo dwóch ?

Organizator przetargu odpowiada:

Wymagamy dwóch osób. Osoby te powinny brać udział w realizacji zamówienia oraz powinny być dostępne w okresie gwarancji.

4. Dot. REGULAMINU par. 6 art. 2 pkt 1:

Czy wskazane referencje, protokołu odbioru są wymagane łącznie do każdej przedstawionej inwestycji?

Organizator przetargu odpowiada:

Zamawiający wskazał jakie doświadczenie należy spełnić w regulaminie par. 6 art. 2 pkt 1.

Wymagane jest aby spełnić każde z przedstawionych warunków.

5. Dot. REGULAMINU par. 6 art. 2 pkt 1:

Czy zakład przemysłowy obejmuje także zakład tapicerski?

Organizator przetargu odpowiada:

Zamawiający oceni spełnienie wymaganego doświadczenia na etapie oceny ofert.


Prezes Zarządu

Joanna Kosińska


27.09.2021 r.

Zawiadamiamy, iż w dniu 24.09.2021 r. wpłynęło pisemne zapytanie firmy o treści:

Pytanie:

Czy podana w wymaganiach moc modułów tj. 390 W to moc minimalna, czy konkretnie chcą Państwo, aby były to tylko i wyłącznie moduły o mocy 390?
Posiadamy moduły o znacznie wyższych parametrach. Moc 535W, sprawność 30 lat – oczywiście są to moduły bifacjalne GLASS GLASS.
W przypadku instalacji 50 kW wystarczyły by 93 sztuki.


Organizator przetargu odpowiada:

Instalację należy wycenić tak jak jest to przedstawione w OPZ oraz w koncepcji, ewentualne zmiany będą wprowadzane na etapie realizacji po przedstawieniu kart katalogowych proponowanych elementów. Z analizy Zamawiającego wynika, że użycie większych paneli dla założonej mocy <50kWp nie pozwoli na równie efektywne wykorzystanie powierzchni dachu, jak w przypadku przewidzianej koncepcji. Co więcej, w przypadku większych paneli czynnik siły wiatru działającego na panele na półwyspie również ma znacznie na rzecz mniejszych paneli.


Prezes Zarządu

Joanna Kosińska